NAVRO‘Z - ENG SEVIMLI, ENG GO‘ZAL BAHOR BAYRAMI

2018yil 12-martda Xiva shaxar  Ichan-Qal’a muzey qo‘riqxonasi kutubxonasida ilmiy xodimlari Bekchanova Z, Karimova D, Karimova M kutubxonachi Saidova Muyassarlar tamonidan navro‘z bayramiga bag‘ishlab  Xiva shaxar №2 sonli umumiy o‘rta ta’lim maktabi o‘quvchilari bilan birgalikda she’riyat kechasi o‘tkazildi.

Sharqona  yangi yilning boshlanishi, mehr –oqibat ramzi bag‘rikenglik, saxovat, tinchlik va farovonlik  ifodasi, asl milliy eng ardoqli  bayram bo‘lmish  - Navro‘zi olamning  tashrifi qalblarimizga  olam-olam quvonch baxsh etayotir. Navro‘z –xalqimizga xos ezgu qadriyatlarni o‘zida  mujassam etgan, eng sevimli bayramimizdir. Shu bois uni ilhaqlik bilan kutamiz, katta quvoch  xamda xursanchilikda nishonlaymiz. Bebaho qadriyatlarimizni o‘zida uyg‘unlashtirgan, ongu shuurimizga ezgulik, yangilanish ayyomi sifatida muhrlangan  Navro‘z shukuhi yurtimiz bo‘ylab kezmoqda. Fusunkor tabiat bag‘rida,baxor taomlari tortilgan dasturxon atrofida  to‘plangan  yurtdoshlarimizning  bugungi kunga shukronalik, bunyodkorlik ishlariga kamarbastalik, Vatan taqdiriga daxldorlik  hissi bilan yashayotganliklarini ularning  mamnun  qiyofalaridan  yaqqol anglash mumkin. Mustaqillik sharofati bilan xalqimizning  milliy an’analari, urf odatlari qayta tiklandi. Ayniqsa, ezgulik, yaxshilik, mehr-muruvvat, yaratuvchanlik tuyg‘ulari  mujassam  bo‘lgan Navro‘z ayyomini munosib qutlashga keng imkon yaratildi.O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Sh.M.Mirziyoevning 2017 yil O‘zbekiston xalqiga Navro‘z tabriklarida  aytganlaridek: ”Navro‘z –umumbashariy ahamiyatga ega bayram.Uning mohiyatida  mujassam bo‘lgan gumanistik g‘oyalar, millati, tili va dinidan  qat’i nazar, er yuzidagi  barcha pok niyatli insonlar uchun birdek  tushunarli va qadrlidir.Shu sababli  Navro‘z mustaqillik  yillarida Vatanimizda istiqomat qilayotgan 130 dan ziyod  millat va elat vakillari uchun tom ma’noda suyukli bayramga aylandi”. Navro‘z bayrami barcha qatori  bizning  muzey qo‘riqxonamizda  xam keng ko‘tarinki ruhda nishonlanmoqda. Muzey kutubxonasida o‘tkazilgan she’riyat kechasi qiziqarli savol-javob tarzida o‘tkazildi. O‘quvchilar o‘zlari yod olgan she’rlaridan aytishdi. Kechada aktiv qatnashgan o‘quvchilarga muzey ma’muriyati tamonidan maqtov yorliqlari topshirildi.