O‘zbekiston Respublikasi Birinchi Prezidenti xotirasining 80 yilligiga

Davlatimiz rahbari Shavkat Mirziyoevning 2017 yil 27 noyabrdagi

“O‘zbekiston Respublikasining Birinchi Prezidenti, buyuk davlat va siyosat arbobi Islom Abdug‘anievich Karimov tavalludining 80 yilligini nishonlash to‘g‘risidagi” qarori asosida Respublikamizda tadbirlar o‘tkazib boshlandi.

Shu munosabat bilan  Xiva “Ichan–Qalьa” davlat muzey qo‘riqxonasining «Mustaqil O‘zbekiston : Ozod va obod Vatan» ekspozitsiyasida ilmiy xodimlar O‘. Satimov. A. Masharipova. D. Karimovalar Xiva tibbiyot kolleji talabalari bilan birgalikda O‘zbekiston Respublikasining Birinchi Prezidenti I.A. Karimov tavalludining 80 yilligiga bag‘ishlab uchrashuv tashkil etildi, ma’ruza o‘qidilar va yosh iqtidorli talabalar tomonidan yozilgan O‘zbekistonimizni madh etuvchi  she’rlar  o‘qidilar.

O‘zbekiston o‘zining ko‘p asrlik tarixi, madaniyati, qadriyatlari va an’analariga boy mamlakatdir.

O‘zbekiston jahon tsivilizatsiyasi taraqqiyoti jarayonlarini o‘zida aks ettirgan, hamda buyuk va qadimgi tarixga ega bo‘lgan mamlakatdir.  Bugungi  kunda muzeylar avvalgidek faqatgina moddiy merosni saqlovchi va avloddan-avlodga etkazuvchi maskan, balki ta’lim tizimi, madaniy muassasalar bilan bir qatorda jamiyatning va madaniy xayotining ajralmas bir bo‘lagiga aylandi.

Mana  tarixni ajralmas bir bo‘lagiga aylangan, barchani qalbidan chuqur joy egallagan inson  I.A.Karimovdir.

O‘zbekiston Respublikasining Prezdenti Shavkat Miromonovich Mirziyoev O‘zbekiston Respublikasining Birinchi Prezidenti haqida “Mustaqil O‘zbekiston davlatining asoschisi, buyuk davlat va siyosat arbobi, o‘zbek xalqining ulug‘ va ardoqli farzandi, malakatimizning Birinchi Prezidenti Islom Abdug‘anievich Karimov vatanimizni mustabid tuzum qaramligidan ozod qilib halokat yoqasiga kelib qolgan yurtimizni qayta tikladi” deganlar.

Bu kuchli rahbar o‘zining 25 yillik rahbarligi davrida endi etak-chechak qilayotgan yangi davlatni  qudratli mamlakatga aylantirdi. Islom Karimovning Mustaqil O‘zbekiston uchun qilgan ezgu ishlarini birma-bir sanab adog‘iga etolmaymiz.

Shubxasiz u murakkab davrda, yosh davlatning rahbari sifatida ish boshlagan ilk davridayoq o‘zini jahon miqiyosidagi yirik rahbar sifatida namayon qila oldi. Bu paytda qo‘shni mamlakatlarda taxlika, sarosima xukm surar, shiddatli janglar davom etardi I.Karimov turli millat va elatlar  yashayotgan mamlakatni fuqarolar urushi girdobidan asrab qoldi. O‘zbek xalqi buni hech qachon unutmaydi.

Xiva “Ichan-Qal’a” davlat muzey qo‘riqxonasi

Ilmiy xodim: Masharipova .A.