Xiva shahrida "Raqslar sehrli" xalqaro festivali boshlandi

Xivada "Raks sehrli" xalqaro raqs festivali.

15 iyuldan 17 iyulgacha Xiva shahrida "Raks sehrli" xalqaro raqs festivali bo'lib o'tadi.

Festivalda xorijiy raqs guruhlari, shuningdek, O'zbekistonning turli hududlaridan raqs guruhlari va ansambllar ishtirok etadi. Xususan, "O'zbekiston" (Toshkent), "Haykulash" (Qoraqalpog'iston) va "Xorazm Raks" (Xorazm viloyati) jamoalari o'z mahoratini namoyish etadi.

Festival doirasida O'zbekiston Badiiy akademiyasi "O'zbekraqs" assotsiatsiyasi bilan birgalikda "O'zbekistonda rassomlik san'ati tarixi" fotoko'rgazmasini tashkil etadi. Magistratura mashg'ulotlari va ijodiy uchrashuvlar, teatr tomoshalari, qo'g'irchoq teatri spektakllari, milliy kostyum sherigi, san'at bozori va milliy taomlar festivali.

"Hamma narsa ajoyib", deydi "O'zbekaklar" ijodiy uyushmasi bosh direktori Muyassar Satvaldieva. - So'nggi yillarda raqs bozor munosabatlariga o'tgandan so'ng, uning rivojlanishida katta o'zgarishlarni yuzaga keltirgandan keyin paydo bo'lish bosqichidan o'tdi. Bugungi kunda barcha raqs guruhlari buyurtmalar ustida ishlamoqdalar, uning portfoli bayram va tashkilotchilar tomonidan tashkil etilgan. Lekin ayni paytda u ko'pgina san'at turlarini aks ettiradi.

"Raks Saxir" xalqimizning asrlar davomida an'analari va urf-odatlarini namoyish qilish uchun o'z salohiyatidan foydalanish kerakligini ko'rsatmoqda. Turistlar uchun raqs me'moriy va arxeologik yodgorliklar kabi jozibali ekanligi aniq.

- Xalqaro festival ishtirokchilari tajriba almashish, hamkasblar repertuarini o'rganish an'anaga ega. Bizning qizlarimiz boshqa xalqlarning raqslarini sirlarini osongina egallashayotganini payqadim. O'zbek raqsi chet ellik hamkasblariga birinchi marta berilmaydi. Shuning uchun bizning asosiy maqsadimiz milliy raqsni saqlab qolish va rivojlantirish, uning xilma-xilligini namoyish etish edi ", deydi Muyassar Satvaldieva. - sayyohlik haj markazida va xorijiy mehmonlar ko'plab - Bu juda bunday ayirboshlash bu saytlarda bu yerda xorijda o'tkazilgan festivallarda, balki bizning o'zbek er nafaqat bo'lib o'tdi, deb qanchadan-qancha.